Eşcinsellik soruları ve yanıtları

Katgori: Sorular ve Yanıtlar

21 Eki 2011

Eşcinsel olmak istemiyorum.

17 yaşında bir erkeğim, daha milli olmadım. Benim sorunum; hemcinslerime de ilgi duymam. Eşcinsel olmak istemiyorum, hormon tedavisi işe yarar mı?

Biseksüalite yani kişinin hem karşı cinse hem de kendi cinsine ilgi duyması; ergenlik evresinde aşılması gereken önemli bir sorun­dur. Biseksüel sorunlar aşılmadan cinsel sorunların işlenmesi ola­naksızdır. Çünkü cinsel gelişimin aseksüel (sekse karsı ilgisiz veya isteksiz olan), biseksüel ve heteroseksüel (karşı cinse ilgi duyan) bir sıra izler. Cinsel gelişimin tamam­lanması, yani heteroseksüel ilişkilerin kurulması aseksüel ve biseksüel evreler­den geçerek, bu evrelerdeki sorunlar aşılarak sağlanmaktadır. Öte yandan er­genlik döneminin başlangıcında biseksüel eğilimlerin artması sık rastlanan bir durumdur. Ancak biseksüel eğilimler bilinçdışı çatışmalara, orga­nik, fizyolojik ve anatomik kökenlere dayanabilir. Hormon tedavisi, sadece hormon eksikliği durumlarında yararlı olabilen bir tedavidir, bir erkeğin cinsel yönelimini değiştirmez. Bu nedenle bir cinsel terapistle görüşmeniz uygun olur.

 

Genç ve yakışıklı bir erkek görünce dayanamıyorum.

Kendi cinslerime ilgi duyuyorum, onlarla sevişmekten yoğun haz alıyorum ama kadınlar bana çekici gelmiyor. Genç ve yakışıklı bir erkek görünce dayanamıyorum. Ama onlarla pasif olarak değil aktif olarak ilişkiye girmek istiyorum. Arkadaşlarım benim eşcinsel olduğu söylüyorlar. Sizce ben neyim?

Eşcinsel; kendi cinsine ilgi duyan kişidir. Eşcinsel cinsel ilişkilerin tümünde anal birleşme bulunmadığı gibi, anal birleşme durumunda da eşler bazen aktif, bazen pasif konumda ilişkiye girebilirler. Toplumda aktif konumda kendi cinsinden biriyle cinsel ilişkiye giren erkeğin eşcinsel olmadığı gibi yanlış bir düşünce vardır. Ancak aynı cinsten kişiler arasındaki tüm cinsel etkinlikler eşcinsel ilişki olarak tanımlanır.

 

Ben gay nedir bilmiyorum.

Arkadaşlarım benim gay olduğumu söylüyor. Ama ben gay nedir bilmiyorum. Bu konuyu açıklar mısınız?

Eşcinsellere verilen adlardan en çok kullanılanlardan biri yabancı bir dilden aktarılmış olan homoseksüel kelimesidir. Türk Dil Kurumu’nun Türkçe Sözlüğü’nde homoseksüelin karşılığı ise; cinsel isteklerini kendi cinsinden kimselerle yatıştırmak huyunda olan kimsedir. Türkiye’de eşcinsel denince çoğu kişinin aklına ağır makyajlı şarkıcılar, travestiler, kırıtarak yürüyen ve kadınsı giyinip konuşan dar blucinli genç erkekler geliyor. Tabi bu durum bir kavram karmaşasını da beraberinde getiriyor. Eşcinsel; kendi cinsine ilgi duyan kişidir. Biseksüel; her iki cinse de ilgi duyan kişidir. Heteroseksüel; karşı cinse ilgi duyan kişidir. Lezbiyen; eşcinsel kadındır. Gay ise eşcinsel erkektir. Travesti; kendi biyolojik cinsiyetinden memnun olan ve karşı cinsin giysilerini giymekten hoşlanan kişidir. Transseksüel ise; kendi biyolojik cinsiyetinden memnun olmayıp karşı cinse geçmek isteyen ya da geçmiş kişidir. Homofobi ise eşcinsellere yönelik kaygı, korkuya da nefret olarak tanımlanabilir.

 

Eşcinsellik teşhisi nasıl konur?

20 yaşında bir gencim, benim sorun hemcinslerime ilgi duymak. Eşcinsellik teşhisi nasıl konur?

Eşcinsellik bir cinsel yönelim bozukluğudur, kişinin yaşadıklarını ve duygularını anlatmasıyla ve ayrıntılı cinsel öykü alınmasıyla bir cinsel terapist tarafından tanısı konulabilir. Daha çok ergenlik veya erken erişkinlik dönemlerinde fark edilen eşcinselliğin çeşitli tipleri vardır. Eşcinsel eğilim, dürtü, duygu ve davranışlarından acı çeken, bunaltı duyan, benliğe yabancı eşcinselliği olan kişilere ise yalancı eşcinsel (egodistonik – benliğe yabancı) denir. Eşcinselliğin heteroseksüelliğe yani karşı cinse ilgi duyulması durumuna dönüşme isteği ile ilgili bazı analitik ve varoluşsal yaklaşım, bilişsel ve davranışçı teknikleri içeren cinsel terapiler mevcuttur. Bu nedenle yalancı eşcinseller tedavi olabilirler. Ancak esas olan eşcinsel kişinin değişime olan inancı ve istediğidir.

 

Anal yoldan pasif eşcinsel ilişkilere giriyorum.

Merhabalar, 32 yaşında evli ve 2 çocuk babasıyım. Çocuksu bir yapım var. İnsanların beni anlayamadığını ve kıymetimi bilemediklerini düşünüyorum. Benim eşimden gizlediğim çok önemli bir sorunum var. 5 yıldır ara sıra anal yoldan pasif eşcinsel ilişkilere giriyorum. Ağır utanç ve suçluluk duygularına rağmen çok yoğun bir uyarılma ve haz alıyorum. Son zamanlarda yaşadığım sıkıntı, depresyon, umutsuzluk, boşluk ve anlamsızlık duygularıyla artan anal ilişkilerimden çok rahatsız oluyorum. Sahip olduğum kimliğime ve özel yaşantıma hiçte uygun olmayan bu davranışlarımdan kurtulmak istiyorum ama kendimi durduramıyorum, çok acı çekiyorum. Ne olur bana yardımcı olun. Bu sıkıntıdan kurtulabilir miyim? Nasıl kurtulurum? Saygılar.

Eşcinsel eğilim, dürtü, duygu ve davranışlarından acı çeken, bunaltı duyan, benliğe yabancı olan eşcinselliğe yalancı (egodistonik) eşcinsellik denir. Terapi ile benliğe yabancı eşcinsellik değiştirilebilir, rahat olun. Esas olan eşcinsel kişinin değişime olan inancı ve istediği kadar neden eşcinselliğin meydana geldiğidir. Öncelikle “neden?” sorusunun yanıtı cinsel terapist ve hasta tarafından net olarak ortaya konmalıdır. Ardından hastanın bu nedenselliği ortadan kaldıracak güçleri ortaya çıkarılmalıdır. Sonrasında hastanın “nasıl üstesinden geleceğim?” sorusuna terapist net bir yanıt vermeli ve hastasına rehberlik yapmalıdır. Anlattıklarınızı analiz ettiğimizde; tahminen çocukluğunuzdan miras kalan bilinçdışı çatışmalar ve ruhsal gelişim duraksamaları nedeniyle hissettiğiniz boşluk ve anlamsızlık duygularına karşı eyleme koyma tarzında bir savunmayla dürtüsel eşcinsel ilişkilere girdiğinizi düşünebiliriz. Ayrıca yaşadıklarınız geç kalmış bir bireyleşme çabasının bir ürünü olabileceği gibi, size acı veren geçmiş ruhsal deneyimlerinizin içerdiği şiddetli duyguları bertaraf etmeye yönelik bir savunma da olabilir. Yaşadığınız eşcinsel deneyimler bir sonuçtur, bir sivrisinektir, dikkat ederseniz hayatınızda başka sivrisineklerin de olduğunu görebilirsiniz. Asıl olan bu sonucu yaratan, sivrisineklerin köken aldığı içinizdeki bataklığı kurutmaktır. Bu nedenle iç deneyimlerinize ve duygu durumlarınıza yönelen içgörü odaklı yeniden kurucu bir psikoterapi sürecine girmenizde fayda var. Bu sayede sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz, rahat olun.

Eşcinsellik aklıma geliyor.

Sizden ricam bana eşcinsellik konusunda yardımcı olmanız. Ben normal olarak evlilik yapmak istiyorum, kız arkadaşım da var. Ancak çoğunlukla eşcinsellik aklıma geliyor. Bunun önüne geçmek istesem de geçemiyorum. Ayrıca ben ciddi ilişkiden yanayım yani normal olarak kız arkadaşımla evlenmek ve çocuk yapmak istiyorum. Mutlu bir evlilik yaparak iyi aile babası olmak istiyorum ama bu sorun beni deli ediyor. Düşünmekten kendimi alamıyorum. Bunun nasıl bir tedavisi olabilir? Nasıl bir  uzmana ihtiyacım var? Kesin olarak  bu eşcinsellik dürtülerinden uzak durmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Eşcinsel eğilim, dürtü, duygu ve davranışlarından acı çeken, bunaltı duyan, benliğe yabancı eşcinselliği olan kişiler inandıktan ve istedikten sonra bu durumlarını değiştirebilirler. Bu konuda uzman olan bir cinsel terapiste başvurarak, cinsel terapiye başlamalısınız. Çünkü cinsel terapi ile benliğe yabancı eşcinsellik değiştirilebilir. Esas olan eşcinsel kişinin değişime olan inancı ve istediği kadar neden eşcinselliğin meydana geldiğidir. Öncelikle “neden?” sorusunun yanıtı cinsel terapist ve hasta tarafından ne olarak ortaya konur ve içselleştirilir. Ardından hastanın bu nedenselliği ortadan kaldıracak güçleri ortaya çıkarılır. Sonrasında hastanın “nasıl üstesinden geleceğim?” sorusuna cinsel terapist net bir yanıt verir ve hastaya rehberlik yapar. Cinsel terapist hastanın sonuca değil sürece odaklanmasını, kendiyle barışmasını sağlar. Süreç uzun olsa da tedavi inandıktan sonra mümkündür, rahat olun.

Eşcinselliğin tedavisi mümkün müdür?

Merhabalar, 36 yaşındayım, evliyim. Uzun zamandır eşimle kardeş gibi yaşıyoruz. 12 yaşındayken komşumuzun tacizine maruz kaldım, ardından devam eden süreçte erkeklere ilgi duymaya başladım. Ama yaşadıklarımdan rahatsızım ve bu durumdan kurtulmak istiyorum. Eşcinselliğin tedavisi olmadığını bir iki yerde okumuştum. Sizce bu halinden rahatsız insanlar ne yapmalı? Eşcinsellik tedavi edilebilir mi? Edilirse nasıl?

Dünya kadar eski olan eşcinsellik; kişinin cinsel olarak kendi cinsine ilgi duyması olarak tanımlanabilir. Cinsel eğilimleri hakkında akılları karışmış  veya eğilimlerini değiştirmek istediklerinde tedavi araştıran bireylerin sayısı, son birkaç yıldır etkileyici bir şekilde artmaktadır. Çünkü cinsel kimlik karmaşasının anlamı ülkemizde çok farklıdır ve bu nedenle kendini ifade etmiş lezbiyen, eşcinsel veya biseksüellerin, kendilerine ve diğerlerine, korku, utanç ve nefretle bakmaları sık rastlanan bir durumdur. Eşcinsel eğilim, dürtü, duygu ve davranışlarından acı çeken, bunaltı duyan, benliğe yabancı eşcinselliği olan kişiler inandıktan ve istedikten sonra bu durumlarını değiştirebilirler. Homoseksüel ve cinsel kimlik sorunları olan hastalara yapılan cinsel terapi, özünde normal hastalarla olan cinsel terapiden çok da farklı değildir. Cinsel terapistler; başvuranın o anda üstündeki baskıları ve neden başvuruda bulunduğunu ortaya çıkarmalı ve cinsel terapinin hedefini netleştirmelidir. Çünkü cinsel terapi ile benliğe yabancı eşcinsellik değiştirilebilir. Esas olan eşcinsel kişinin değişime olan inancı ve istediği kadar neden eşcinselliğin meydana geldiğidir. Öncelikle “neden?” sorusunun yanıtı cinsel terapist ve hasta tarafından ne olarak ortaya konur ve içselleştirilir. Ardından hastanın bu nedenselliği ortadan kaldıracak güçleri ortaya çıkarılır. Sonrasında hastanın “nasıl üstesinden geleceğim?” sorusuna cinsel terapist net bir yanıt verir ve hastaya rehberlik yapar. Cinsel terapist hastanın sonuca değil sürece odaklanmasını, kendiyle barışmasını sağlar. Cinsel terapi sürecinde eşcinselliği heteroseksüellikten daha az arzulanır hale getiren ya da eşcinsellikten alınan zevki azaltmaya yönelik olan ve hipnoz altında psikodrama çalışmalarıyla desteklenen teknikler kullanılabilir. İktidarsızlık, erken boşalma gibi diğer cinsel işlev bozukluklarına göre tedavide başarı oranı çok yüksek olmasa da zaman zaman yüz güldürücüdür. Diğer bir yaklaşım biçimi de özgüven arttırıcı çalışmalarla birlikte, heteroseksüel yeni bir ilişkiyi keşfetmelerine yardımcı olmak ve bu süre boyunca izlemektir. Hastayla ilk olarak fantezi çalışmaları yapılır ve cinsel ilişki kuran heteroseksüel bir çifti hayal etme gibi geçiş fantezileri kullanılabilir. Bu arada fanteziler sırasında ortaya çıkan iğrenme, kaçınma gibi davranışlar ve duygular, tartışılır ve gerekirse sistematik duyarsızlaştırma çalışmaları uygulanabilir. Diğer bir alternatif yaklaşımda, orgazmik yeniden koşullanma adını verdiğimiz; eşcinsel fantezilerle uyarıldıktan sonra orgazma yakın bir basamakta heteroseksüel bir fanteziye geçilmesi ve orgazmın sağlanmaya çalışılmasıdır. Bu teknikte heteroseksüel fantezi giderek daha erken canlandırılmaya başlanır. Fantezi safhasından sonra da karşı cinsten biriyle yemeğe gitme, yakınlaşma ve fiziksel temas kurmayla ilgili çalışmalara geçilir. Süreç uzun olsa da tedavi inandıktan sonra mümkündür, rahat olun.

Sevgilimin gizli eşcinsel olmasından şüphelenip, ondan ayrıldım.

Sevgilimden ayrıldım. Çünkü sevişme sırasında uyumsuzluk yaşıyordum. Elini kolunu nereye koyacağını bilemiyordu. Sizce sevgilim gizli gay (eşcinsel)  olabilir mi?

Sevgilinizin cinsel ilişki sırasında heyecanlanması ve ne yapacağını bilememesi gizli gay olduğunun bir göstergesi değildir; muhtemelen cinsel deneyim eksikliği veya başaramama kaygısından kaynaklanan bir durum olabilir. Bu konuyu onunla açık açık konuşup, cinsellikle ilgili kendi beklenti ve isteklerinizi ona iletmeniz daha doğru bir davranış olurdu.

Erkeklere ilgi duyuyorum, mutsuzum.

26 yaşındayım. Ergenlik döneminde yaşadığım birkaç eşcinsel deneyimden sonra kafam karıştı. Artık kadınlara ilgi duymuyorum. Bu durum inançlarıma ve ahlaki değer yargılarıma aykırı, çok rahatsız oluyorum. Ama yapmaktan da kendimi alamıyorum. Geçen yıl bir uzmana başvurdum. Bana “bu sizin cinsel tercihiniz” diyerek geri çevirdi. Aklımı kaçırmak üzereyim. Lütfen bana yol gösterin.

Eşcinsel eğilim, dürtü, duygu ve davranışlarından acı çeken, bunaltı duyan, benliğe yabancı eşcinsellik yaşayan kişilerin her geçen gün daha fazla artan bir oranla tedavi arayışına girdiğini görüyoruz. Eşcinsel hastalarla çalışacak cinsel terapistlerin sayıca az olması kadar, bu hastaları kabul etmeyen ve yaşadıklarını bir tercih olarak değerlendirip onları bu yaşantıya mahkum kılan hekimlerin ve cinsel terapistlerin varlığı da tedavi arayışındaki eşcinsel hastaların karşılaştığı engellerdir. Çünkü ruh sağlığı profesyonelleri de bu konuda ikiye bölünmüş durumdadır. Ne yazık ki eşcinsel yönelimi değiştirmeye yönelik herhangi bir tedavi girişimini etik bulmayan ve başarılı olma şansı olmadığını iddia eden bazı cinsel terapist veya hekim arkadaşlarımız; eşcinselliği normal bir durum olarak lanse etmekte, istemeyerek veya bilmeyerek eşcinselliğin yaygınlaşmasına zemin hazırlamaktadırlar. Bir cinsel terapist hastanın yürekten değişim isteğine kayıtsız kalmamalıdır ve “yeter ki inan ve iste, başarabilirsin” diyerek elinden geldiğince ona yardımcı olmalıdır. Cinsel terapistler için farkında olmadıkları homofobik tutumları kadar eşcinselliği 3. bir cinsiyet olarak tavsiye etmeleri de kaygı verici bir davranıştır. Ancak cinsel terapi ile benliğe yabancı eşcinsellik değiştirilebilir, rahat olun ve başka bir uzmana başvurun. İstedikten sonra başarabilirsiniz.

Oğlumuzun eşcinsel olduğunu öğrendik, ne yapmalıyız?

Oğlum 25 yaşında, eşcinsel olduğunu öğrendikten sonra dünyamız karardı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Kendini suçlu hissettiğini söylemesine rağmen ne yaptıysak sözümüzü diletemedik. Evlatlıktan ret etme tehdidinde bulunmamıza rağmen bizi dilemiyor. Tavsiyeleriniz nedir?

Öncelikle eşcinselliği çok ağır ruhsal bir hastalık olarak görmeyin. Kendini suçlu hisseden oğlunuza dünyada tek eşcinselin kendisi olmadığı söyleyin. Asla evlendirmeye ya da heteroseksüel bir ilişkiye zorlamayın. Çünkü bu onu geri dönülmez bir yola sokabilir. İsterse tedavi olabileceği konusunda açık bir kapı bırakarak, eşcinsellik hakkında daha ayrıntılı bilgi verilmesi, tıbbi ve ruhsal destek için profesyonel bir yardım arayışına girişin. Bu sizin ve oğlunuzun durumu net anlamasına yardımcı olacaktır. Dünyanın sonu gelmiş, oğlunuz korkunç bir suç işlemiş ya da yüz kızartıcı bir durum varmış gibi davranmayın, suçluluk, pişmanlık gibi duygulara kapılmayın ve bunu oğlunuza yansıtmayın. Eğer böyle davranırsanız onu kendinizden uzaklaştırabilir ve yanlış yönlere sapmasına yol açabilirsiniz. Cinsel yönelimi ne olursa olsun, oğlunuza sevgi gösterin, koşulsuz sevin ve destek olun, onu toplumdan koparmayın, toplumla saygın bir ilişki kurmasını sağlayın.

Eşcinselim ama ailem evlenmem için baskı yapıyor.

32 yaşındayım. Bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. Kendimi bildim bileli erkeklere ilgi duyuyorum. Şimdiye kadar bir kadınla ilişkim olmadı. İçimde var olan bu duygudan ve yaşadıklarımdan pişman değilim. Ancak ailem beni evlendirmek istiyor. Türlü bahanelerle kaçıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Eşcinsel yönelimiyle kendi benliği içinde uzlaşmış, eşcinselliğe uyum yapmış ama eşcinselliğini yaşama konusunda sıkıntı duyan gerçek eşcinseller için cinsel terapi seçeneği mevcuttur. Cinsel terapi süreci; sizin daha rahat konuşmanız konusunda cesaretlenmenize, yaşadıklarınızı, duygu ve düşüncelerinizi normalize etmenize ve eşcinselliği saygın bir seçenek olarak yaşayabilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca eşcinsel duygular ve aşkla ilgili suçluluk duyguları, aynı cinsten biriyle beraber kapalı bir ilişki kurmanın yaratacağı zorluklar, eşcinsel ilişkideki güçlükler ve toplumla ilgili ortaya çıkabilecek çatışmalar cinsel terapide çalışılan diğer konulardır. Çünkü birçok eşcinsel, ülkemizde halen çok önemsenen evlilik, çocuk sahibi olmak, din ve ahlaki değerlerin baskısı altında ciddi içsel çatışmalarla ve sosyal baskılarla karşılaşmaktadır. Kişi kendisini eşcinsel olarak nitelemekte bile güçlük çekmekte, diğer bir deyişle kendini bulma süreci çok daha zor ve uzun olmaktadır. Bu nedenle bir cinsel terapiste başvurmanızda fayda var.

Eşcinsel olduğum için eşimden ayrıldım, tedavi olup tekrar evlenmek istiyorum.

34 yaşındayım. 10 yıl önce eşcinsel duygularımı paylaştığım için eşimden ayrıldım. Kafam çok karışık, kendimden nefret ediyorum, ne yapacağımı bilemiyorum. Ailemin yaşadıklarımdan haberi yok. Bu durumdan kurtulup, yeniden evlenmek ve çocuk sahibi olmak istiyorum. Sizce eşcinsellik bir ruhsal bozukluk mudur? Tedavisi var mı?

“Eşcinsellik bir ruhsal bozukluk mudur?” sorusu genel hekimlik uygulamasında önemli bir sorundur. Çünkü ruhsal bozukluk veya anormal davranış, göreceli kavramlardır. Zira öncelikle normalin tarif edilmesi gerekir. Yaşadığı toplumdaki kişilerin çoğunluğunun değer yargılarını benimseyen ve toplumun geneline uygun davranan birey normal, aykırı hareket eden birey ise anormal olarak adlandırılabilir. Bu açıdan bakıldığında eşcinsellik anormal bir davranış olarak görülebilir. Ancak ruhsal bozukluk olup olmadığını belirleyen en önemli etken ise; kişinin kendini nasıl hissettiğidir. Eşcinsellerin kendilerini suçlu, huzursuz, yalnız, depresif, sıkıntılı ve gergin hissetmeleri sık rastlanan bir durumdur. Yani ruhuna ve benliğine aykırı olduğu halde eşcinsel eylemlerini sürdürmek zorunda kalmak veya dürtüyü kontrol edememek kişide ruhsal sıkıntı yaratabilir. Bu açıdan baktığımızda da eşcinsellik bir ruhsal bozukluktur, bir cinsel eğilim bozukluğudur, bir cinsel kimlik bozukluğudur. Ayrıca cinsel terapi ile benliğe yabancı eşcinsellik değiştirilebilir, rahat olun. Esas olan değişime olan inancınız ve istediğinizdir.

Eşcinselim, tedavi umudu var mıdır?

Ben 24 yasındayım. Kendimi ilk bildiğimden beri ilgim erkeklere karşı vardı. Ben büyüdükçe bu arzu artmaya başladı ve lise yıllarında benim gibi bir arkadaşım oldu. Aramızda cinsellik yoktu sadece dosttuk ve o psikolojik tedavi gördü. Ancak doktor ona düzelemezsin demiş. Ben nasıl düzelebilirim ya da düzelme gibi bir şans yoksa bunu aklımdan nasıl silmeliyim?

Yalnızca karşı cinsiyetten kişilere karşı cinsel ve duygusal yakınlık duyanlara heteroseksüel, kendi cinsine yönelenlere homoseksüel (eşcinsel) hem karşı cinse hem de kendi cinsine yönelenlere ise biseksüel denir. Eşcinsellik açık ve gizli olarak ikiye ayrılabilir. Açık eşcinsellikte kişi, eşcinsel duygu ve dürtülerinin bilincedir, cinsel yöneliminin nesnesi bellidir.  Toplumsal yargı ve baskılardan korksa da, bunalsa da ve bunu kendisi için sorun olarak kabul etse de; bu duygu ve dürtülerin doyurulmasını ister ve uygun eş bulunca kendisine haz veren cinsel eylemleri olur. İki tipi vardır: Eşcinsel eğilim, dürtü, duygu ve davranışlarından acı çekmeyen, bunaltı duymayan ve kendi benliği içinde uzlaşmış, eşcinselliğe uyum yapmış kişilere gerçek eşcinsel (egosintonik) denir. Eşcinsel eğilim, dürtü, duygu ve davranışlarından acı çeken, bunaltı duyan, benliğe yabancı eşcinselliği olan kişilere ise yalancı eşcinsel (egodistonik – benliğe yabancı) denir. Gizli eşcinsellik (latent) ise; dinamik bir kavramdır ve kişi, benliği tehdit eden ve benlik tarafından kabul edilemez olan eşcinsel dürtü ve eğilimlerinin bilincinde değildir. Eşcinselliğin heteroseksüelliğe yani karşı cinse ilgi duyulması durumuna dönüşme isteği ile ilgili bazı analitik ve varoluşsal yaklaşım, bilişsel ve davranışçı teknikleri içeren cinsel terapiler mevcuttur. Cinsel terapistler; başvuranın üstündeki baskıları ve neden başvuruda bulunduğunu ortaya çıkarmalı ve cinsel terapinin hedefini netleştirmelidir. Çünkü cinsel terapi ile benliğe yabancı eşcinsellik değiştirilebilir. Esas olan eşcinsel kişinin değişime olan inancı ve istediğidir. Eşcinselliği heteroseksüellikten daha az arzulanır hale getirmeye yada eşcinsellikten alınan zevki azaltmaya yönelik olan ve hipnoz altında psikodrama çalışmalarıyla desteklenen cinsel terapide başarı oranı çok yüksek olmasa da zaman zaman yüz güldürücüdür. Diğer bir yaklaşım biçimi de özgüven arttırıcı çalışmalarla birlikte, heteroseksüel yeni bir ilişkiyi keşfetmelerine yardımcı olmak ve bu süre boyunca izlemektir. Başvuranla ilk olarak fantezi çalışmaları yapılır ve cinsel ilişki kuran heteroseksüel bir çifti hayal etme gibi geçiş fantezileri kullanılır. Bu arada fanteziler sırasında ortaya çıkan iğrenme, kaçınma gibi davranışlar ve duygular, tartışılır ve gerekirse sistematik duyarsızlaştırma çalışmaları uygulanabilir. Diğer bir alternatif yaklaşımda, orgazmik yeniden koşullanma adını verdiğimiz; eşcinsel fantezilerle uyarıldıktan sonra orgazma yakın bir basamakta heteroseksüel bir fanteziye geçilmesi ve orgazmın sağlanmaya çalışılmasıdır. Bu teknikte heteroseksüel fantezi giderek daha erken canlandırılmaya başlanır. Fantezi safhasından sonra da karşı cinsten biriyle yemeğe gitme, yakınlaşma ve fiziksel temas kurmayla ilgili çalışmalara geçilir. Gerçek eşcinsellerin tedavisi ise çok zor ve hatta imkânsızdır. Kendi benliği içinde uzlaşmış, eşcinselliğe uyum yapmış ama bu konuda halen sıkıntı duyan gerçek eşcinsellerin cinsel terapisinde; daha rahat konuşmaları konusunda cesaretlendirilmeye çalışılır, yaşadıkları, duygu ve düşünceler normalize edilir ve eşcinselliğin topluma ters düşmekle birlikte saygın bir seçenek olarak yaşanabileceği vurgulanır. Ayrıca eşcinsel duygular ve aşkla ilgili suçluluk duyguları, aynı cinsten biriyle beraber kapalı bir ilişki kurmanın yaratacağı zorluklar, eşcinsel ilişkideki cinsel güçlükler ve toplumla ilgili ortaya çıkabilecek çatışmalar gibi konularda mutlaka çalışılması gerekir. Çünkü birçok eşcinsel, ülkemizde halen çok önemsenen evlilik, çocuk sahibi olmak, din ve ahlaki değerlerin baskısı altında ciddi içsel çatışmalara ve sosyal baskılarla karşılaşmakta ve kişi kendisini eşcinsel olarak nitelemekte bile güçlük çekmekte, diğer bir deyişle kendini bulma süreci çok daha zor ve uzun olmaktadır.

Eşimin biseksüel olduğundan şüpheleniyorum.

Ben 2 yıllık evli bir kadınım. Eşimle cinsellik yaşarken bazı istekleri beni düşündürüyor. Örneğin sevişirken poposunun yalanmasından çok hoşlanıyor ya da parmaklarımla dokunmamı istiyor. Sizce eşim biseksüel mi?

Fizyolojik olarak, bedenimizin birçok bölgesinde olduğu gibi, popo ve makat bölgesinde de çok hassas ve duyarlı sinir uçları vardır. Makatın iç ve dış bölgesi, kadınlar için olduğu kadar erkekler için de haz vericidir. Eşinizin poponun yalanması veya parmakla uyarılma isteğinde hemen patolojik bir yan aramayın, anormal veya garip diye bir değerlendirme yapmayın, rahat olun. Bu kendine güveni yüksek olan çiftlerin ara sıra eğlenerek yaptığı bir cinsel fantezidir. Ayrıca cinsellikte en önemli şey her iki tarafında aynı şeyi istemesi, bundan keyif alması ve birbirlerine saygı duymasıdır. Çünkü cinsellikte ayıp, yasak ve standart yoktur, popo her iki cins için de cinsel yönden etkileyici bir bölgedir. Bazı insanlar dokunulmaktan, bazıları cinsel içerikli konuşmalardan ve seslerden, bazıları ise cinsel birleşme sırasında makatlarının uyarılmasından hoşlanabilirler. Kişinin tercih ettiği bu uyarı şekli onun biseksüel olduğu anlamına gelmez. Yalnızca karşı cinsiyetten kişilere karşı cinsel ve duygusal yakınlık duyanlara heteroseksüel, kendi cinsine yönelenlere homoseksüel (eşcinsel) hem karşı cinse hem de kendi cinsine yönelenlere ise biseksüel denir. Ancak eşinizde sosyal fobi, panik atak, otorite olarak algılanan kişi veya kurumlarla bir çatışma gibi başka rahatsız olduğunuz noktalar varsa, bu isteğinin ardında bilinç dışı nedenler olabilir. Bu durumda bir cinsel terapiste başvurmanızda fayda var.

Kadın kıyafetleri ve iç çamaşırları giymekten hoşlanıyorum.

Ben 16 yaşında bir erkek çocuğum. Sorunum kadın kıyafetleri giymek ve kadınlığın nasıl bir şey olduğunu merak etmek. Evde ailem yok iken annemin giysilerini giyip, makyaj yapıp birilerine görünme hissi oluşuyor. Ve balkon veya cama çıkıp bu arzumu da gerçekleştiriyorum. Tulum, mini etek, külotlu çorap, bikini, mayo, mayo kini, g-string ve tanga giymeyi çok seviyorum. Ancak erkeklerden hiç hoşlanmıyorum. Aksine kızlara ilgim var. Eşcinsel miyim, biseksüel miyim veya ben tam olarak nasıl biriyim?

Karşı cinsin eşyalarını kullanmaktan, karşı cinsin giydiği kıyafetleri giymekten, ait olmak istediği cinsin davranışını sergilemekten zevk alan kimselere travesti denir. Hem erkek hem de kadın için geçerli bir durumdur, herhangi bir cinsel yönelimi ifade etmez ve fetiş bir durum söz konusudur. Bu durumda kişinin cinsel yönelimi heteroseksüellik de olabilir homoseksüellik de. Yalnızca karşı cinsiyetten kişilere karşı cinsel ve duygusal yakınlık duyanlara heteroseksüel, kendi cinsine yönelenlere homoseksüel (eşcinsel) hem karşı cinse hem de kendi cinsine yönelenlere ise biseksüel denir. Gay ise eşcinsel erkektir. Gerçek travestiler vücutlarında hiçbir fiziksel deformasyon yapmazlar, oldukları gibi kalırlar ve kızlardan hoşlanabilirler. Karşı cinse geçme arzuları yani transeksüel eğilimleri yoktur. Yaşadıklarınızı anlamlandırmak ve arkasında yatan dinamikleri ortaya çıkarmak için cinsel terapi sürecine girmenizde fayda var.

Mastürbasyon yaparken hemcinslerimi hayal ediyorum.

24 yaşında bir erkeğim ve mastürbasyon yaparken bir erkek hayal ediyorum. Sizce ben bir gay miyim?

Kişinin kafasında cinsel coşkuyu arttıracak nitelikte bir takım hayaller canlanmasına cinsel fantezi diyoruz. Cinsel fantezi kurmak ise; her istenilenin gerçekleştirilemediği gerçek dünyada, dozunda kaldığı sürece, cinsel istekleri tatmin için gidilebilecek en masum, en zararsız ve en güzel yollardan biridir. Erkekler cinsel fantezilerinde genellikle hayatlarında hiç denemedikleri veya deneyemeyecekleri şeyleri hayal ederler, buna eşcinsel fanteziler de dâhildir. Yani cinsel fantezilerin konusu genelde kişinin normal yaşantısına aykırıdır. Bu nedenle suçluluk hissedilebilir. Ancak hayalde canlandırılan şey, gerçek hayatta bunu istemek anlamına gelmez. Eyleme geçmedikten sonra kişi gay değildir. (Eşcinsel; kendi cinsine ilgi duyan kişidir, gay ise eşcinsel erkektir.) Ayrıca cinsel fanteziler cinsel uyarılma sağlamak, haz duymak ve orgazm olabilmek için zorunlu olduğunda, tekrarlayıcı bir yapıya büründüğünde, sabit bir düşünce veya davranışa dönüştüğünde cinsel sapkınlık söz konusu olabilir. Sonuç olarak eyleme geçirilmediği sürece cinsel fanteziler zararsızdır ve cinselliğe renk katan doğal durumlardır. Sizin mastürbasyon yaparken bir erkeği hayal etmenizde sorun yok. Ancak bu durum sizi çok rahatsız ederse cinsel danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Hem kızlara hem erkeklere ilgim var, biseksüel miyim?

25 yaşındayım ve cinsel olarak kendi cinslerime de (erkeklere) ilgi duyuyorum. Bu cinsellik anlamında olmasa dahi, hem kızlar hem erkeklere ilgim var. Yaşadığım bir kaç olay da bazı erkeklerin kendisi bayan olarak görüp erkeklerle cinsel ilişkiye girme eğilimini gördüm. Ben kendimi bayan olarak görmeyerek hem kızlara hem de erkeklere ilgi duyuyorum. Açıkçası bir çıkmazdayım ilerde evlensem dahi karımı bir erkekle aldatmak korkusu var. Ne yapabilirim?

Yalnızca karşı cinsiyetten kişilere karşı cinsel ve duygusal yakınlık duyanlara heteroseksüel, kendi cinsine yönelenlere homoseksüel, hem karşı cinse hem de kendi cinsine yönelenlere ise biseksüel denir. Toplumdaki genel kanının aksine, biseksüel bir erkeğin aynı anda hem bir erkekle hem de bir kadınla cinsel olarak ilgili olması gerekmez. Çünkü birçok biseksüel erkek cinsel olarak yalnızca bir eşle aktif olmayı seçebilir, uzun dönemli ve tekeşli ilişkileri olabilir. Bu nedenle gerçekten sevdiğiniz ve cinsel olarak size çekici gelen bir bayanla evlendiğinizde onu bir erkekle aldatma korkunuz zamanla ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte biseksüel düşünce, duygu ve fantezilerinizin normal olup olmadığına ilişkin yoğun kaygılarınız olabileceği gibi; cinsel yöneliminizden dolayı utanma, toplumdan dışlanma ve damgalanma, şiddet görme, cinsel tacize uğrama gibi sorunlarınızda olabilir. Bu durumda bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin. Çünkü cinsel terapi ile benliğe yabancı biseksüellik değiştirilebilir. Esas olan biseksüel kişinin değişime olan inancı ve isteğidir.

Nişanlım lezbiyen pornoları izlemekten keyif alıyor, evlenince değişir mi?

Nişanlıma cinsellik konusunda tamamen açığım ve her şeyi paylaşıyorum. O ise lezbiyen (özellikle takma penis kullanan lezbiyen) pornolarını izlemekten zevk alıyor. Bu beni çok rahatsız ediyor. Bunun dışında penisinin boyutu hakkında kompleksi var. Cinselliğe düşkün değil. Şimdiden onunla bu rahatsız olduğum durumları konuşmalı mıyım? Yoksa evlenince düzelir mi?

“Penisim normalden küçük mü?” İşte bu soru dünyada olduğu gibi ülkemizde de erkeklerin içini kemiren, can alıcı ve kahredici bir sorudur. Her erkek egemen toplumda olduğu gibi ülkemizde en aşılmaz tabularından biridir penis boyu. Günümüzde iyi eğitim almış kişiler arasında bile penis boyu güç ve otoritenin göstergesi olarak kabul edilebilmektedir. Çünkü penis boyu çok yanlış bir şekilde erkek cinselliğiyle özdeşleşmiştir, cinsel hazzın garantisi olarak algılanmıştır ve erkeklik gücü daha doğrusu bir güç sembolü haline gelmiştir. Aslında bu işin bir standardı yoktur. Çünkü çeşitli ırklara ve farklı iklimlerde yaşayan insanlara göre penis boyu farklılık gösterir. Türk erkeğinin ortalama penis boyu 14 cm’dir. 11-18 cm arası penisler de normal sınırlarda kabul edilmektedir. Penisin boyu önemlidir ama sağlıklı bir cinsel yaşam için tek ve yeter kriter değildir. Çünkü sanıldığının aksine, penis boyuyla cinsel performans arasında doğrudan bir ilişki bulunmaz. Oysa birçok erkek bu yanlış cinsel mit nedeniyle karşı cins ile ilişki kurmaktan kaçınma dahil çok büyük sıkıntı yaşar, zamanla cinsellikten soğur ve kaçar, hatta takma penis kullanan lezbiyen pornolarını izleyerek bilinçdışı bir kendi kendine bedel ödeme mekanizmasını devreye sokabilir. Ama cinsellikte penisin boyundan çok işlevi önemlidir. Nişanlınızla bu bilgileri paylaşmanızda, rahatsız olduğunuz konuları onu suçlamadan açık ve samimi bir dille konuşmanızda ve gerekirse bir cinsel terapistten yardım alabileceğinizi ifade etmenizde fayda var. Evlendikten sonra çok geç olabilir.
Yorum Formu

İletişim ve Destek

Sosyal Medya

pendik escortankara escort
vajinismus Cem Keçe Cised Vajinismus Vajinismus ankara Erken Boşalma uzmanlar web tasarım